Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Súčasnosť obce

Radava je malebná slovenská dolniacka obec ležiaca na pohľadnom západnom úbočí Hronskej pahorkatiny, 10 km východne od Šurian. Obec a jej okolie má poľnohospodársky charakter.

Obec je zriaďovateľom malotriednej základnej školy, ktorú navštevujú deti prvého až štvrtého ročníka a celodennej materskej školy so školskou jedálňou. V rámci poskytovania sociálnych služieb starším obyvateľom obec prevádzkuje obecnú kuchyňu. Ďalej spravuje obec dom smútku s cintorínom a obecný športový klub s knižnicou. Lekársku stanicu v obci prevádzkuje  obvodný lekár pre dospelých.

 V obci nájdete dva rímsko-katolícke kostoly (kostol Ducha Svätého je barokový z roku 1700 a druhý farský kostol sv. Cyrila a sv. Metoda je moderný z roku 1970), historickú drevenú zvonicu, skupinu 9 chránených stromov lipy malolistej, kultúrny dom, nový športový areál, námeste s pódiom, oddychovo-relaxačnú zónu s množstvom zelene a lavičiek, s detským ihriskom a altánkom. V centre obce obec zriadila drevenú galériu sôch znázorňujúcich ľudí pri tradičných prácach a remeslách.

Obec má vybudovaný vodovod a je splynofikovaná. Na severnom okraji obce sa nachádza rýchliková železničná trať Nové Zámky – Zvolen s vlakovou zástavkou. Autobusy premávajú v obci na trase Nové Zámky – Dedinka, Nové Zámky – Trávnica a Dolný Ohaj – Vráble. Obec je členom Združenia obcí Termál so sídlom v Podhájskej a Združenia obcí pre Trvalo udržateľné nakladanie s odpadmi so sídlom v Palárikove. Od Termálneho kúpaliska v Podhájskej je obec vzdialená 2 km západným smerom. Cesta na Podhájsku autom, autobusom, či vlakom trvá najviac 5 minút. Pešo po vyznačenom chodníku sa to popod les a vinohrady dá zvládnuť za 25 minút. Obec má vybudovaný cestný obchvat, ktorý ju výrazne odbremeňuje od cestnej premávky. A keďže i železnica vedie okrajom obce, v obci prevažne vládne kľud a pohoda. Ak všetky tieto fakty zhrnieme a pridáme k nim upravené verejné priestranstvá v strede obce, razom sa z Radavy stáva atraktívna lokalita na ubytovanie pre kúpeľných turistov navštevujúcich Termálne kúpalisko v Podhájskej.

Ubytovať sa možno v penziónoch hotelového alebo rodinného typu, v chatách rôzneho druhu alebo na súkromí. K dispozícii je viac ako 600 lôžok. Dva veľké penzióny hotelového typu (Penzión Lagáň a Penzión Iveta), okrem štýlového ubytovania, ponúkajú reštauráciu, soľnú jaskyňu, záhradný gril, pivnicu s dobrým domácim vínom, konferenčné miestnosti, salóniky, nekryté bazény, sauny, vírivky, jakuzi, perličkový kúpeľ, masáže, dve kryté športové haly, tenisový kurt s umelým povrchom, plážový volejbal, posilovňu, bowling, biliard, stolný tenis, internet a i. Svoje služby okrem nich ponúka obchod s potravinami a zmiešaným tovarom, ktorý je počas letných mesiacov otvorený denne, predajňa drogérie, diskont s textilom, pošta, pohostinstvo s občerstvením a hostinec. Pokrytie tu majú všetci mobilní operátori. Pripojenie k internetu ponúkajú viacerí poskytovatelia týchto služieb. V celej obci je nainštalovaná pevná optická sieť. Severne od obce sa nachádza areál Poľnohospodárskeho družstva Podhájska – Radava a to stredisko Radava. Okolie obce sa nachádzajú početné záhumienky na ktorých súkromno hospodáriaci roľníci pestujú zeleninu.

Chotár obce a jeho široké okolie ponúka možnosť turistiky a cykloturistiky v rázovitej zvlnenej krajine po rekreačných trasách, z ktorých sú nevšedné výhľady na Podunajskú nížinu. Sponad Panských vinohradov je vidieť mestá Šurany, Nové Zámky, Nitra, Hurbanovo, Šaľa, Komárno a Štúrovo, AE Mochovce a ďalekohľadom tiež televízny vysielač Kamzík na Kolibe.


 

dnes je: 20.9.2019

meniny má: Ľuboslav, Ľuboslava

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka